Fundusz Kryzysowy dla osób pracujących seksualnie

Od kilku tygodni mierzymy się w Polsce z pandemią koronawirusa. Sytuacja ta pokazuje, że w chwilach kryzysu, możemy przede wszystkim liczyć na siebie nawzajem.  Potrzebujemy Waszej pomocy i wzywamy do wsparcia tego Funduszu Kryzysowego dla osób pracujących seksualnie!

Wpłać na Fundusz!

Prosimy wszystkie sojuszniczki i sojuszników, organizacje, osoby pracujące seksualnie, klientki i klientów, oraz wszystkie inne osoby mające środki, którymi mogą się podzielić, do wpłacania pieniędzy na ten Fundusz Kryzysowy.

Pandemia koronawirusa w Polsce ma dramatyczny wpływ na sytuację osób pracujących seksualnie. Wprowadzenie kwarantanny, samo-izolacji i specjalnych zasad bezpieczeństwa sprawiło, że wiele miejsc pracy zostało zamkniętych lub radykalnie zmniejszyło zakres oferowanych usług, wiele osób zostało zmuszonych do zawieszenia świadczenia usług, natomiast zakaz podróży szczególnie uderzył w osoby pracujące za granicą. W efekcie, wiele osób pracujących seksualnie straciło pracę i zostało z dnia na dzień pozbawionych środków do życia, utrzymania siebie i swoich bliskich. Dla osób, których głównym źródłem utrzymania jest praca seksualna, oznacza to poważne ryzyko doświadczenia ubóstwa lub bezdomności. Część osób, które nie mogą sobie pozwolić na rezygnację z pracy pozwalającą utrzymać siebie i swoje rodziny, będzie szczególnie narażona na zarażenie koronawirusem i inne konsekwencje zdrowotne. Jak w przypadku każdego kryzysu, osoby najbardziej marginalizowane i wykluczane społecznie są w największym stopniu wystawione na zagrożenie i pozostawione bez wsparcia.

Podobnie, jak inne osoby pracujące w szarej strefie i na tzw. umowach śmieciowych, osoby pracujące seksualne są w tej sytuacji zdane na siebie. Dodatkowo, kryminalizacja pracy seksualnej i brak uznania jej za pracę sprawiają, że osoby świadczące usługi seksualne nie mają możliwości zawarcia umowy i nie mogą liczyć na wsparcie państwa. Nie mają chorobowego, nie mają ZUSu i ubezpieczenia zdrowotnego, nie mogą pójść na płatny urlop. W sytuacji, kiedy zamykane są szkoły i przedszkola, osoby nie mają często żadnych zabezpieczeń, muszą znaleźć opiekę dla swoich dzieci, żeby móc pracować lub zrezygnować z pracy, żeby móc opiekować się dziećmi. Migrantki i migranci świadczący usługi seksualne mierzą się dodatkowo z problemami wizowymi i dotyczącymi legalizacji pobytu. Zamknięcie granic i brak środków sprawiają, że wiele osób nie ma możliwości powrotu do domu. 

Zebrane w ramach Funduszu kryzysowego środki trafią do osób pracujących seksualnie, które w związku z pandemią znalazły się w trudnej sytuacji – np. doświadczają kryzysu (bezdomności, emocjonalnego, zagrożenia deportacją), brakuje im funduszy na zaspokojenie podstawowych potrzeb – kupienie jedzenia, leków czy opłacenie czynszu. Chcemy zebrać środki na zabezpieczenie najpilniejszych potrzeb zgłaszanych nam w tym trudnym czasie przez osoby pracujące seksualnie. Im więcej uda nam się zebrać, tym więcej osób będziemy w stanie wesprzeć i tym bardziej różnorodne wsparcie będziemy mogły zaoferować. Szczególnie nam zależy na tym, żeby te środki trafiły do osób, które bez tego wsparcia nie są w stanie zrezygnować z pracy w bezpośrednim kontakcie z klientem/klientką.

Prosimy wszystkie sojuszniczki i sojuszników, organizacje, osoby pracujące seksualnie, klientki i klientów, oraz wszystkie inne osoby mające środki, którymi mogą się podzielić, do wpłacania pieniędzy na ten Fundusz Kryzysowy. 

Wspierajmy się wzajemnie, wspierajmy społeczność osób pracujących seksualnie w czasie tak dużej niepewności! 

☂️Jeśli potrzebujesz wsparcia w ramach tego Funduszu, wyślij mail o tytule “FUNDUSZ” do Sex Work Polska: swp.kontakt@gmail.com☂️

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

%d blogerów lubi to: