Wśród wydarzeń towarzyszących wystawie HIVstorie: Żywe polityki w przestrzeni Biennale Warszawa odbędą się trzy zachaczające o temat pracy seksualnej, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę.
Film: Czarownice, ruiny, przestępczynie, ofiary? Intersekcjonalny wymiar kryminalizacji HIV
Film dotyczy wydarzeń w Grecji, ktore miały miejsce 2iosną 2012 roku, w czasie, gdy rząd Grecji mierzył się z kryzysem ekonomicznym i gwałtownie rosnącą epidemią HIV w środowisku iniekcyjnych użytkowników narkotyków. W Atenach kilkaset kobiet zostało poddanych przymusowym testom na HIV. Kobiety te zostały oskarżone o nielegalne świadczenie usług seksualnych i przyjmowanie substancji psychoaktywnych. Tym z nich, u których wykryto obecność wirusa HIV, postawiono zarzuty celowego i powtarzalnego narażenia innych na poważne obrażenia cielesne. Ich zdjęcia i dane osobowe zostały ujawnione na stronach policji i w mediach. Dokumentujący te zdarzenia film Zoi Mavroudi – Ruiny: Kronika polowania na czarownice – będzie dla nas pretekstem do dyskusji i przyjrzenia się logice łączącej kryminalizację HIV z mechanizmami kryminalizacji pracy seksualnej, używania narkotyków i migracji.
Krótkie wprowadzenie i moderacja dyskusji: Agata Dziuban (EUROPACH, Instytut Socjologii Uniwersytetu Jagiellońskiego).
/z opisu na stronie www wydarzenia/
Spotkanie z przedstawicielkami Nieformalnej Grupy Pracownic Seksualnych, autorkami „Doświadczalnika. Jak pracować seksualnie w sposób bezpieczny, świadomy i satysfakcjonujący”
W spotkaniu wezmą udział osoby należące do nieformalnej grupy pracownic seksualnych – opowiemy o procesie tworzenia publikacji, tematach poruszanych w Doświadczalniku oraz celach nam przyświecających. Chcemy, żeby rozmowa wokół Doświadczalnika była okazją do oddawania głosu osobom pracujących seksualnie, służyła dalszemu sieciowaniu osób pracujących, wymianie wiedzy i poprawie warunków pracy w różnych sektorach branży seksualnej.
Moderacja spotkania: Agata Dziuban, Justyna Struzik (EUROPACH, UJ).
/z opisu na stronie www wydarzenia/
(Nie)oczywiste sojusze: intersekcjonalna solidarność. Okrągły stół z udziałem aktywistów i aktywistek działających w różnych polach antydyskryminacyjnych, prawo-człowieczych i pro-równościowych
Okrągły stół (Nie)oczywiste sojusze: intersekcjonalna solidarność to spotkanie aktywistek i aktywistów działających w różnych polach antydyskryminacyjnych, prawo-człowieczych i pro-równościowych. Chcemy wspólnie porozmawiać o możliwych sojuszach i formach solidarności pomiędzy organizacjami, grupami nieformalnymi, działaczami i działaczkami od lat walczącymi o sprawiedliwość, równość i prawa człowieka.
Punktem wyjścia do dyskusji będzie aktywizm wokół HIV w Polsce, który, jak wynika z badań prowadzonych w ramach projektu EUROPACH, w przeciwieństwie do doświadczeń niektórych krajów zachodnich, dzieje się często w oderwaniu od innych form aktywizmu czy ruchów społecznych (np. ruchu feministycznego czy LGBTQ+). Chcemy porozmawiać o możliwościach przekraczania granic w aktywizmie, tworzenia (nie)oczywistych sojuszy i formach wzajemnego wsparcia.
W dyskusji wezmą udział: Magdalena Bartnik (Fundacja Polityki Społecznej PREKURSOR), Marta Dora (Poradnia Seksuologiczna SU Kraków), Joanna Gałaj (Stowarzyszenie „Bądź z nami”), Martyna Możdrzeń (Sex Work Polska), Małgorzata Mączka-Pacholak (adwokatka), Mirosława Makuchowska (Kampania Przeciw Homofobii), Tomasz Siara (Bears of Poland, Niewykrywalni.pl), Agnieszka Walendzik-Ostrowska, Zosia Nierodzińska (Galeria Sztuki Arsenał), Robert Piotr Łukasik (Zjednoczenie „Pozytywni w Tęczy”).
/z opisu na stronie www wydarzenia/