
To bardzo ważny dzień dla naszej społeczności. To okazja, żeby zwrócić uwagę na systemową, instytucjonalną i symboliczną przemoc, której doświadcza nasza społeczność, zastanowić się nad naszymi postulatami i naszą wspólną walką o dostęp do praw, nad wydarzeniami i sytuacjami z ostatniego roku. A 2020 społeczności osób pracujących seksualnie nie oszczędzał.
Epidemia koronawirusa bezpośrednio i gwałtownie odbiła się na naszej codzienności, często drastycznie wpływając na losy wielu pracownic i pracowników, regularnie wystawiając nas na niebezpieczeństwo nie tylko ze strony wirusa, ale także państwa, jego instytucji oraz społeczeństwa. Jako grupa zawodowa pracownic i pracowników seksualnych zostaliśmy i zostałyśmy pozostawione_eni samym sobie, bez żadnego zewnętrznego wsparcia czy realnej pomocy. Wsparcie stanowił dla nas Fundusz Kryzysowy, które same stworzyłyśmy i o którego rozgłos i widoczność same_i zadbałyśmy_liśmy.
Wydarzenia ostatnich miesięcy jak w soczewce pokazały wady systemu, przez który osoby pracujące seksualnie nie są zauważane, a nasze podstawowe prawa nieuznawane, zbywalne, marginalizowane czy wręcz uniewidzialniane. Żeby oddać skalę przemocy, z którą mierzą się na co dzień osoby pracujące seksualnie, postanowiłyśmy_liśmy oddać głos naszej społeczności, której temat bezpośrednio dotyczy.
Zapraszamy Was do obejrzenia spotkania z
7 pracownicami seksualnymi: Olą/@poorlittlebitxhgirl_, @trampovitz, @Ziuta Antoń/ @ziutka_, Lady Dark Fairytale/ @dark_fairy_, Medroxy, Vinko/@Vinkoxo i Kamilą.
Spotkanie, którym się dzielimy, odbyło się w duchu koleżeńskiej wymiany zdań i obserwacji. Osoby zdecydowały się odsłonić swoją codzienność, a więc i trudności, z którymi się mierzą; porozmawiać o różnych formach przemocy, z którymi w kontekście swojej pracy czy ze względu na nią, doświadczają; podzielić się swoimi doświadczeniami z osobami pracującymi seksualnie i naszymi sojusznikami i sojuszniczkami. Zgodnie z naszymi postulatami jako koalicji Sex Work Polska, oddałyśmy głos i przestrzeń członkiniom naszej społeczności. Walczymy o to, żeby osoby pracujące seksualnie mogły zawsze wypowiedzieć się we własnej sprawie, żeby ich głos był zawsze, w każdej ważnej dla nich przestrzeni, słyszalny i słyszany.